Aktualności

13 lipca

Sposoby na niższe rachunki za prąd

Wyszkowo - Budynek

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci rachunek wyższy o 24% w stosunku do 2021 r. To przekłada się na rachunki wyższe o średnio 21 zł netto. Na szczęście są sposoby, aby zminimalizować negatywne skutki dla domowego budżetu.

Widocznie taniej

Duża część energii wykorzystywanej w domu zużywana jest do oświetlania pomieszczeń. Nie powinien więc dziwić fakt, że często oszczędności zaczynają się od ograniczenia ilości świateł oraz ograniczania mocy żarówek. Na szczęście jakiś czas temu żarówki LED pozwoliły na to, aby przy niskim zużyciu energii elektrycznej wciąż móc cieszyć się dużą ilością światła.

 

Ciepło, Cieplej… lodowato?

To będzie jedna z tych porad, która nie jest zbyt popularna i nie często można przeczytać o niej w poradnikach. Jednym z urządzeń, które w naszych domach pracuje przez cały czas jest… lodówka. W jaki sposób ograniczyć zużycie przez nią energii? Sposobów jest kilka. Projektując kuchnię należy pamiętać, aby lodówka nie znajdowała się w sąsiedztwie źródeł ciepła (kaloryfer, piekarnik itp.). Poza tym dobrze sprawdzić poziom chłodzenia i dostosować go do produktów, jakie najczęściej są w jej wnętrzu. Ważną poradą jest także to, że dobrze jeśli lodówka nie jest pusta. W ten sposób lepiej akumuluje chłód. Jeśli jesteś singlem i pojęcie pełnej lodówki jest ci obce, to zaleca się włożenie do niej butelek z wodą.

 

Stand by!

Wiele urządzeń w naszych domu jest cichymi zjadaczami energii. Może się wydawać, że to tylko niewinna dioda, ale w rzeczywistości może się okazać, że kilka, a nawet kilkanaście urządzeń pozostawionych w trybie czuwania generuje w ciągu roku całkiem spory rachunek. Weźmy na przykład kino domowe, które tylko w trybie czuwania w ciągu roku potrafi zużyć 5,2 kWh (ok. 4 zł). Takich urządzeń w naszym domu jest więcej. Telewizor, radio… a to dopiero początek.

 

Zostań detektywem

Niezależnie od zasobności portfela dobrze zabawić się w detektywa. Nie ma to nic wspólnego ze skąpstwem i centusiowaniem. Po prostu dobrze jest być świadomym użytkownikiem i nie zużywać energii jeśli nie ma takiej potrzeby. Jesteśmy ciekawi, jakie nieoczywiste porady na oszczędzanie energii znają nasi mieszkańcy.
Napiszcie do nas, a my uzupełnimy ten artykuł.

Zobacz dostępne mieszkania