Aktualności

20 marca

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię w Twoim nowym mieszkaniu?

Wyszkowo - Budynek

Nie każdy darzy miłością czas spędzony w kuchni, ale czy chcemy, czy nie, spora część naszego życia toczy się właśnie tutaj. W tym artykule podpowiadamy jakie cechy powinna mieć kuchnia, aby maksymalnie ułatwić Ci funkcjonowanie i umilić proces przyrządzania ulubionych potraw. Postaw na ergonomiczne rozwiązania i oszczędzaj czas. 

Czy kuchnia może być atrakcyjna wizualnie i użyteczna?

Oczywiście, że tak. Dobór mebli kuchennych to bardzo istotna kwestia. Nie chcesz przecież spędzać wielu godzin na ciągłym sprzątaniu albo irytować się każdorazowo sięgając do szuflady lub szafki, prawda? 

Dlatego podczas poszukiwań idealnego zestawu mebli sprawdź różne możliwości. Matowe wykończenie, czy może wysoki połysk? Do dyspozycji będziesz mieć również rozmaite rodzaje uchwytów, wgłębienia służące odsuwaniu szuflad lub systemy dotykowe. Zastanów się, jakie sprzęty i typy zabudowy są niezbędne w Twojej kuchennej przestrzeni. Odwiedź sklepy stacjonarne i sprawdź wszelkie opcje i materiały. Zobacz, czy widoczne są odciski palców, dopytaj o sposoby konserwacji powierzchni i poproś o poradę dotyczącą funkcjonalnych rozwiązań, takich jak wysuwane kosze cargo, organizatory do szuflad czy obrotowe kosze i półki. 

W swojej kuchni rozkład mebli i akcesoriów AGD zaplanuj według trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy to nic innego, jak rzeczywiste przełożenie sekwencji ruchów wykonywanych podczas gotowania na sposób rozmieszczenia kluczowych obiektów w kuchni. 

Pewnie nigdy nie zwróciłaś/eś uwagi na fakt, że podczas gotowania postępujesz według schematu. W trakcie przygotowywania posiłków robisz dokładnie trzy rzeczy:

  1. Wyjmujesz niezbędne produkty z lodówki.
  2. Oczyszczasz je, korzystając ze zlewu.
  3. Wkładasz je do piekarnika lub poddajesz obróbce termicznej z wykorzystaniem kuchenki.

Trójkąt roboczy powstanie, gdy sprzęty służące tym czynnościom znajdą się w 3 punktach na jego symbolicznych wierzchołkach, z zachowaniem minimalnej odległości 120 centymetrów. Pamiętaj, że trójkąt ten nie zawsze musi być symetryczny. Inaczej będzie prezentował się w kuchni z wyspą czy takiej o układzie litery L lub w kuchni jednoliniowej. 

Co to oznacza w praktyce?

Lodówka powinna znajdować się od brzegu, a w jej bliskim otoczeniu zlew. Pod zlewem umieść kosz na śmieci, tak aby łatwo pozbyć się odpadów pozostałych z obrabiania żywności. Zadbaj o przestrzeń roboczą w okolicy lodówki i zlewu, aby wszystkie produkty mieć w zasięgu ręki. Kuchenka oraz piekarnik powinny znaleźć się możliwie jak najdalej, dzięki temu unikniesz niepotrzebnego ogrzewania lodówki.

Intuicyjne rozmieszczenie sprzętów według zasady trójkąta roboczego i mądre zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy nimi oraz wykorzystanie inteligentnych rozwiązań do przechowywania i organizacji sprawią, że będziesz gotować jak prawdziwy szef, a Twoje gotowanie przyspieszy nawet o 60%.



Zobacz dostępne mieszkania i lokal usługowe