Aktualności

05 września

Odkurzanie? Posprząta się samo!

Wyszkowo - Budynek

Ostatnio coraz większą popularność zyskują roboty sprzątające. Jedni są nimi zachwyceni, a drudzy rozczarowani. Przed zakupem warto odrobinę zapoznać się z zaletami i ograniczeniami.

Cena czyni… różnicę

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. Jedne z nich można uznać za profesjonalne urządzenia sprzątające, a inne bardziej za zabawki. To właśnie te ostatnie zazwyczaj kosztują najmniej i to właśnie one odpowiadają za większość negatywnych opinii użytkowników robotów sprzątających.

 

Powiedz mi gdzie mieszkasz

Dobór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni domu lub mieszkania oraz rodzaju powierzchni, jakie ma sprzątać. Czy odkurzacz ma także mieć funkcję mopa? Musisz zastanowić się także, z jakimi rodzajami zabrudzeń najczęściej będzie musiał się uporać. Małe dzieci to przede wszystkim plamy i okruchy. Jeśli posiadasz w domu zwierzaka, to należy dobrać odpowiednie włosie szczotki do rodzaju sierści.

 

Dlaczego warto?

Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu. Robot sprząta sam, a Ty możesz zająć się czymś innym. Musisz jednak pamiętać, że odkurzacz nie sprzątnie za Ciebie przedmiotów pozostawionych na podłodze. Warto w sobie wyrobić nawyk ułatwiania mu pracy i zabierania wszystkich przeszkód, jakie mogą stanąć mu na drodze.

 

Cisza…

To chyba największa zaleta. Roboty sprzątające są cichsze od standardowych odkurzaczy. A biorąc pod uwagę, że urządzenie może pracować także kiedy nie ma nas w domu, robi się już ciekawie. Całość obsługiwać można za pomocą internetu. Możesz zdalnie rozpoczynać i kończyć pracę. Możesz także ustawić stały harmonogram prac.

 

Hybryda

Tak jak wspominaliśmy roboty mogą nie tylko odkurzać, ale także mopować. Trzeba jednak pamiętać o jednym: efekty takiego mopowania nie należą do spektakularnych. Dlaczego? Problemem jest to, że roboty nie mają wystarczającej dużej siły nacisku i trudno im pozbyć się większych, zaschniętych zabrudzeń. Na rynku są dostępne urządzenia z wibrującym mopem, dzięki czemu mogą pozbyć się zabrudzeń, którym zwykły robot nie podoła.

 

Tu się schował!

Dużą zaletą jest rozmiar robotów. Małe i łatwe do schowania. To zaleta zwłaszcza w małych mieszkaniach.

 

Są też minusy

Sporym problemem jest cena urządzeń. Nasza rada jest taka, aby nie kupować najtańszych dostępnych sprzętów. Zdecydowanie nie warto. Godne rekomendacji modele zaczynają się od ok. 1000 zł. Drugim minusem jest stosunkowo niska moc odkurzacza. Z jednej strony wymagamy od nich, aby mogły długo i intensywnie pracować, a z drugiej, aby urządzenie było małe. Trudno to pogodzić. Poza tym niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na problemy z obijaniem podłogi i listw.Zobacz dostępne mieszkania