Aktualności

07 czerwca

Jakich błędów unikać podczas zakupu pierwszego mieszkania?

Wyszkowo - Budynek

Zdecydowałeś, że kupujesz swoje pierwsze mieszkanie. To poważna decyzja i niezwykle ważne wydarzenie w życiu. Musisz jednak wiedzieć, że od podjęcia decyzji do dokonania transakcji czeka na Ciebie wiele pułapek. Jak uniknąć kłopotów i jakich błędów powinieneś się wystrzegać? Dowiesz się z naszego artykułu.

Brak analizy potrzeb

Zanim w ogóle zaczniesz przeglądać oferty mieszkań, zastanów się, jakiego lokum naprawdę potrzebujesz. Przemyśl, jaka lokalizacja będzie odpowiadać Ci najbardziej. Czy zależy Ci na szybkim dojeździe do pracy, cichej i spokojnej okolicy, czy może najlepiej odnajdziesz się w samym centrum miasta? Przeanalizuj też, jaka liczba pokoi będzie optymalna dla Twojej sytuacji. Zastanów się, jakich udogodnień na osiedlu potrzebujesz najbardziej, czy wymagasz parkingu, dostępu do balkonu lub tarasu, albo masz konkretne oczekiwania co do rodzaju zabudowy. Taka analiza pozwoli Ci wstępnie przesiać oferty, które nie będą spełniać Twoich potrzeb, a to znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji. Unikniesz też sytuacji, w której wybierzesz mieszkanie wyłącznie z uwagi na ładny design, które jednocześnie będzie kompletnie niedopasowanego do Twojego stylu życia.

Niedoszacowanie finansów

Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja, nierzadko realizowana na kredyt. Przed rozpoczęciem poszukiwań musisz więc realnie ustalić swój budżet. Weź pod uwagę nie tylko cenę mieszkania, ale też dodatkowe koszty związane z remontem, ubezpieczeniem, wizytą u notariusza czy utrzymaniem dwóch nieruchomości na czas zakończenia prac wykończeniowych. Nie przekraczaj swoich możliwości finansowych. Zrób dokładną analizę, oszacuj wszystkie koszty i porównaj je ze swoimi miesięcznymi przychodami. Zastanów się, czy dysponujesz odpowiednią ilością gotówki i czy dasz sobie radę, jeśli nieoczekiwanie Twoja sytuacja finansowa diametralnie się zmieni.

Kupowanie pod wpływem impulsu

Pamiętaj, że pośpiech to zły doradca. Wybierając szybko, bez dokładnej weryfikacji wszystkich za i przeciw możesz kupić mieszkanie kompletnie niedostosowane do swoich potrzeb. Zwróć uwagę na układ mieszkania, orientację pomieszczeń, jakość użytych materiałów i estetykę wykończenia. Zastanów się, czy lokalizacja w dłuższej perspektywie nie będzie dla Ciebie uciążliwa. Sprawdź, czy w najbliższym otoczeniu znajduje się wszystko to, bez czego nie wyobrażasz sobie życia na co dzień — sklepy, lasy, parki, kina itp.

 

Decyzja o zakupie konkretnego mieszkania powinna być przemyślana i podjęta świadomie. Przede wszystkim skup się na funkcjonalności swojego nowego lokum. W końcu to mieszkanie ma być dla Ciebie, a nie Ty dla mieszkania. ????

Zobacz dostępne mieszkania i lokal usługowe