Aktualności

03 sierpnia

Jak zaaranżować kuchnię marzeń?

Wyszkowo - Budynek

Kuchnia to serce każdego domu, w którym życie tętni przez cały dzień. To miejsce, w którym powstają kulinarne arcydzieła, a nierzadko toczą się też istotne i mniej ważne rozmowy przy kawie. Kuchnia zasługuje więc na specjalne traktowanie, dlatego warto szczególnie zadbać o tę część mieszkania. Jak zaaranżować przestrzeń inspirującą do gotowania? Sprawdź nasze sugestie!

Określ swoje potrzeby

Kuchnia powinna być dopasowana do Twojego stylu życia. Zastanów się więc, czy miejsce to będzie służyć Ci wyłącznie do przygotowywania posiłków, czy może chcesz, aby gromadziła się w nim cała rodzina na wspólnej kolacji lub przyjaciele na długich rozmowach przy winie. Być może wówczas warto zarezerwować dodatkowe miejsce na duży stół lub wyspę kuchenną.

Przemyśl także, ile przestrzeni do przechowywania potrzebujesz. Jeśli jesteś zwolennikiem minimalizmu i stawiasz wyłącznie na niezbędne sprzęty, możesz ograniczyć ilość zamykanych szafek. Jeśli zaś kolekcjonujesz naczynia kuchenne, już na etapie planowania zadbaj o właściwą ilość miejsca, np. dzięki szafkom zawieszonym na ścianie. Wolisz kupować produkty spożywcze na zapas? Zainwestuj w przestronną spiżarkę. Robisz zakupy na bieżąco? Bez żalu zrezygnuj z takiego pomysłu. Zadaj więc sobie wszystkie te pytania i zoptymalizuj ilość miejsca zgodnie z Twoimi potrzebami.

Wybierz swój styl

Kiedy podejmiesz już wszystkie decyzje pod kątem funkcjonalności, zastanów się, jaki styl jest Ci najbliższy. Jesteś fanem minimalizmu, ceniącym proste formy i przejrzystość? Miłośnikiem skandynawskiego designu z akcentem na biel i naturalne materiały? Entuzjastą eleganckich, błyszczących powierzchni, które odbijają światło i dodają przestrzeni blasku? A może w duszy gra Ci ciepły, rustykalny, domowy klimat?

Odpowiedz sobie na te pytania, dzięki czemu łatwiej będzie Ci obrać właściwy kierunek podczas projektowania przestrzeni. Oczywiście weź też pod uwagę, w jakim stylu urządzasz pozostałe pomieszczenia w domu. Chociaż kuchnia często traktowana jest jako oddzielna jednostka, jej design powinien harmonijnie współgrać z resztą przestrzeni. Sięgaj więc po powtarzające się kolory i elementy dekoracyjne. Dzięki temu stworzysz spójny charakter swojego domu.

Zadbaj o oświetlenie

Absolutne minimum to oczywiście górne, centralne oświetlenie, które równomiernie rozprowadzi światło w całym pomieszczeniu. W tym celu najlepiej sprawdzą się plafony sufitowe lub nowoczesne systemy oświetleniowe montowane na szynach. Z uwagi na fakt, iż w kuchni często wykonujemy szereg precyzyjnych czynności, warto także zainwestować w oświetlenie punktowe. Może ono skupić się na konkretnych miejscach, takich jak blat roboczy, zlew czy stół. Możesz też rozważyć opcję regulowania jasności, co pozwoli Ci dostosować natężenie światła do pory dnia i rodzaju wykonywanej czynności.

Nie zapomnij o gniazdkach

Kolejny istotny element to oczywiście gniazdka elektryczne. Są one nieodzowną częścią każdej funkcjonalnej przestrzeni kulinarnej. Zaplanuj odpowiednią ilość gniazdek w myśl zasady – lepiej więcej, niż za mało. Weź pod uwagę, że będziesz używać wielu urządzeń jednocześnie – od lodówki i kuchenki, poprzez mikser, toster, ekspres do kawy, aż po ładowarkę do telefonu. Przemyśl też odpowiednie rozmieszczenie. Gniazdka powinny być równomiernie rozłożone w całej kuchni, tak by zapewnić łatwy dostęp do każdej strefy.

Podsumowanie

Proces aranżacji kuchni to duże wyzwanie. Jeśli jednak na odpowiednio wczesnym etapie weźmiesz pod uwagę wszystkie najważniejsze kwestie, podziękujesz sobie za to w przyszłości. Przemyśl swoje indywidualne potrzeby, styl wnętrza i sposoby na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Pamiętaj, że kuchnia jest sercem domu – miejscem, gdzie nie tylko będziesz przygotowywać posiłki, ale też spotykać się z rodziną i przyjaciółmi oraz celebrować ważne momenty.

Zobacz dostępne mieszkania