Aktualności

25 lutego

Zielove oczami architekta: czym charakteryzuje się projekt osiedla?

Wyszkowo - Budynek

W poniższym wpisie architekci z renomowanej pracowni MKM opowiedzą nam więcej o planowaniu osiedla, zastosowanych rozwiązaniach i najistotniejszych cechach naszej inwestycji. Jakie czynniki świadczą o tym, że Zielove to świetny wybór?

Wyjątkowa koncepcja

Cała powierzchnia osiedla została podzielona na regularne części, zakładające etapowanie inwestycji po około 5000m2 PUM (powierzchni użytkowej mieszkalnej) rozlokowane wzdłuż wewnętrznego ciągu komunikacyjnego. Kompleks nie sprawia wrażenia zabudowy intensywnej, ponieważ projekt uwzględnia odpowiednie otwarcia widokowe oraz dużą ilość zieleni pomiędzy wolno stojącymi budynkami. 

Osiedle ma wyraźnie miejski i nowoczesny charakter. W skali niewielkich miejscowości, takich jak Wyszków, jest to próba wprowadzenia nowej jakości. Rozwiązanie inspirowane jest założeniami architektonicznymi zarezerwowanymi dotychczas dla dużych aglomeracji. Przełamywanie ogólnie przyjętych konwencji to nasza mocna strona. Udowodniliśmy to również poprzez przedłożenie komfortu przyszłych mieszkańców ponad rachunek ekonomiczny. Wskazania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwalały na znacznie intensywniejszą zabudowę – my poruszaliśmy się w zakresie 70-80% możliwości, nadwyżki przeznaczając na przestrzeń rekreacyjną w centralnej części osiedla oraz rozmaite zielone aranżacje.  

Zrównoważona architektura 

Projektując osiedle, szczególną uwagę przywiązywaliśmy do jakości rozwiązań funkcjonalnych, bez kompromisów w kierunku marketingowych chwytów estetycznych. Efektem jest elegancki i ponadczasowy koncept. Podziały elewacyjne są regularne z punktowo łamaną symetrią, powodującą efekt dynamizmu bez konieczności stosowania agresywnych barw lub nietypowych rzucających się w oczy brył. Podobnie rzecz ma się z materiałami elewacyjnymi maksymalnie odtwarzającymi naturalne materiały takie jak drewno, beton i jasny tynk. 

Poszczególne fazy inwestycji różnić się będą od siebie w sposób ewolucyjny. Do każdego etapu wprowadzimy nieznaczne modyfikacje wynikające ze zmian oczekiwań rynku i obowiązujących upodobań społecznych. Podstawową zasadą pozostaje jednak zrównoważone podejście do rozwiązań funkcjonalnych, ekologicznych i estetycznych. W ten sposób oddamy do użytku przyszłych mieszkańców ciekawą i uporządkowaną przestrzeń.

Tekst bazuje na komentarzu architekta Andrzeja Majewskiego z pracowni MKM Architekci. 

Zobacz dostępne mieszkania